Comunicat - Florin Chilian

Indragitul artist Florin CHILIAN, recunoscut ca fiind cel mai activ militant al comunitatii creatorilor si artistilor interpreti in lupta pentru protectia drepturilor de autor si drepturilor conexe ale acestora este Presedintele ARAIEX, nou organism de gestiune colectiva care se ocupa de administrarea drepturilor conexe dreptului de autor (drepturile artistilor interpreti sau executanti).

Daca pana acum, in acest domeniu a existat un singur organism de gestiune colectiva – CREDIDAM, in prezent, ARAIEX isi intareste randurile tocmai pentru a reglementa problemele aparute in acest domeniu vis-a-vis de modul de plata al remuneratiilor cuvenite artistilor interpreti sau executanti, astfel incat, distributia banilor sa fie corecta in raport cu activitatea artistica a acestora.

Domnul Florin CHILIAN este un fin cunoscator al problemelor legate de drepturile de autor si de drepturile conexe si de aceea am considerat ca numirea domniei sale in functia de Presedinte al ARAIEX va aduce un plus de transparenta si de profesionalism asociatiei noastre.

Pentru detalii accesati www.chilian.ro

Contact

Relații artiști: 031.110.81.07

  

Relații radio facultativ: Camelia Muntean, 0764 791 221

Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.